Official Results - 3rd Annual Billy Clanton Classic - Saturday, June 3, 2017

Official Results – 3rd Annual Billy Clanton Classic – Saturday, June 3, 2017

Official Results for Saturday, June 3, 2017

 

World of Outlaws Late Models (Billy Clanton Classic): 

1-Brandon Sheppard, Berlin, WI 

2-Tyler Erb, Magnolia, TX 

3-Eric Wells, Hazard, KY 

4-Shane Clanton, Zebulon 

5-Chris Madden, Gaffney, SC 

6-Chub Frank, Bear Lake, PA 

7-Casey Roberts, Toccoa 

8-Devin Moran, Dresden, OH 

9-Brian Shirley, Springfield, IL 

10-Clint Smith, Senoia 

11-Morgan Bagley, Tyler, TX 

12-TJ Reaid, Acworth 

13-Michael Page, Winston 

14-Jimmy Owens, Newport, TN 

15-Joey Coulter, Mooresville, NC 

16-Frank Heckenast, Jr., University Park, IL 

17-David Breazeale, Four Corners, MS 

18-Ashton Winger, Senoia 

19-Rick Eckert, York, PA 

20-Mason Massey, Douglasville 

21-Zach Leonhardi, Cartersville 

22-Steven Roberts, GA 

23-Glenn Morris, Fayetteville 

24-Austin Horton, Whitesburg 

DNQ: Jim Rogers, Swainsboro; Laddie Fulcher, Thomaston; Shane Fulcher, Thomaston; Craig Scott, Newnan 

Fast Qualifier: Sheppard (13.498 – 100.1 mph) 

 

Limited Late Models (Feature): 

1-Clint Smith, Senoia 

2-Dennis Lykins, Jr., Sharpsburg 

3-Cass Fowler, Acworth 

4-Ricky Williams, Fayetteville 

5-Austin Horton, Whitesburg 

6-Chaz Haskins, Gray 

7-Thomas Mewborn, Greenville 

8-Jason Williams, Locust Grove 

9-Michael Page, Winston 

10-Matt Dooley, Brooks 

11-Cole Exum, Valdosta 

12-Rucker Orr, Newnan 

13-Dennis Hale, LaGrange 

14-Joey Armistead, Senoia 

15-Chase Baker, LaGrange 

16-Aubrey Merritt, Carrollton 

17-Trey White, Jenkinsburg 

18-Hunter Worley, Alvaton 

19-Dow Kirkland, Lake Spivey 

20-Dillon Crim, Munford, AL 

21-Jamie Carr, LaGrange 

22-Jamie Maurice, McDonough 

23-Dusty Jones, LaGrange 

24-Bailey Williams, Fayetteville 

25-Glenn Morris, Fayetteville 

26-Tina Johnson, Senoia 

27-Corey Payton, Newnan 

Fast Qualifier: Lykins  (14.785 – 91.3 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature): 

1-Billy Stevenson, Locust Grove 

2-Andrew Bailey, Woodland, AL 

3-Bobby Arnold, Newnan 

4-Curtis Turner, Brooks 

5-Brian Hansford, Altha, FL 

6-Daniel Bailey, Woodland, AL 

7-William Blair, Whitesburg 

8-Keith Fields, Griffin 

9-Ted Minnix, McDonough 

10-Blake Griffin, Grantville 

11-Chris Steele, Franklin 

12-Jeff Robinson, Hampton 

13-Johnny Stinchcomb, Newnan 

14-Jamie Nicholson, Jr., Locust Grove 

DNS: Richard Goode, Hampton; Matt Larson, Marietta 

Heat Winners: Stevenson & Hansford

 

Hobby Stock (Feature): 

1-Joe Hillman, Villa Rica 

2-Ryan Ray, Mableton 

3-John Holcomb, Griffin 

4-Ted Willingham, McDonough 

5-Blake Harmon, Mansfield 

6-Larry Bednar, Locust Grove 

7-Chris Kozusnik, Newnan 

8-Mike Jenkins, Brooks

 

Bomber (Feature):

1-Dunie Dillard, Phenix City, AL 

2-Derrick Matthews, Whitesburg 

3-Dorough Bright, Newnan 

4-Chris Arnett, Lanett, AL 

5-McKenna Nelms, Newnan 

6-Randy Cornwell, Fayetteville 

7-Mike Lilly, Lithia Springs 

8-Jim Jackson, Zebulon 

9-Tim McCoy, Manchester 

10-Tim Harmon, Conyers 

11-Charlie Garrett, LaGrange

 

Share

Leave a Reply

to top