OFFICIAL RESULTS - Friday, March 30 (Spring Nationals Opening Round)

OFFICIAL RESULTS – Friday, March 30 (Spring Nationals Opening Round)

Official Results – Friday, March 30, 2018

 

Super Late Models ‘Spring Nationals’ (Feature): 

1-Scott Bloomquist,  Mooresburg, TN 

2-Clint Smith, Senoia 

3-Shane Clanton, Zebulon 

4-Michael Page, Winston 

5-Zach Leonhardi, Catersville 

6-Eric Wells, Hazard, KY 

7-Donald McIntosh, Dawsonville 

8-Austin Horton, Whitesburg 

9-Casey Roberts, Toccoa 

10-Dalton Cook, Columbus

11-Aaron Ridley, Chatsworth 

12-Jason Croft, Woodstock 

13-Ryan King, Seymour, TN 

14-Cody King, McDonough 

15-John Henderson, North Augusta, SC 

16-David Payne, Murphy, NC 

17-Mason Massey, Douglasville 

18-Timothy Culp, West Monroe, LA 

19-Brandon Kinzer, Lexington, KY 

20-Austin Smith, Rome 

21-Shannon Buckingham, Morristown, TN 

22-Kyle Hardy, Stephens City, VA 

Failed to Qualify: Chicky Barton, Middlesboro, KY; John Ownby, Cleveland, TN; Riley Hickman, Chatanooga, TN; Payton Freeman, Commerce; Brandon Cameron, Lake City, FL; Justin Duty, Portland, OR. 

Fast Qualifier: Page (15.214 – 88.8 mph)

 

Limited Late Models (Feature): 

1-Ronnie Johnson, Chatanooga, TN 

2-Cruz Skinner, Oxford, AL 

3-Clint Smith, Senoia 

4-Austin Horton, Whitesburg 

5-Dennis Hale, LaGrange 

6-Matt Dooley, Brooks 

7-Oliver Gentry, Newnan 

8-Dale Thurman, Cartersville 

9-Chris Fennell, Temple  

10-Landon Bagby, Winston 

11-Thomas Mewborn, Greenville 

12-Tyler Thomason, Phenix City, AL 

13-Clint Thompson, Newnan 

14-Dalton Polston, Lithia Springs 

15-Jacques Daniel, Cartersville 

16-Corey Payton, Newnan 

DNS: Zach Leonhardi, Cartersville

 Fast Qualifier: Skinner  (16.165 – 83.4 mph)

 

Crate Late Models (Feature): 

1-Michael Page, Winston 

2-Austin Horton, Whitesburg 

3-Clint Smith, Senoia 

4-Ronnie Johnson, Chattanooga, TN 

5-Ashton Winger, Senoia 

6-Woodrow Mullis, Pearson 

7-Jordy Nipper, Gray 

8-Lamar Haygood, Douglasville 

9-Wayne Harbin, Sharpsburg 

10-Jody Knowles, Tyrone 

11-Jamie Maurice, McDonough 

12-Clay Harris, Jupiter, FL 

13-Ross White, Knoxville, TN 

14-Tina Johnson, Senoia 

15-Brian Swank, Morganton, WV 

16-Mike Abercrombie, Jackson 

17-Ahnna Parkhurst, Evans 

18-Tim Guy, Molena 

19-Marty Massey, Winston 

20-Mark Page, Winston 

DNS: Riley Hickman, Chattanooga, TN 

Fast Qualifier: Smith (15.422 – 82.2 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature): 

1-Dylan Knowles, Lanett, AL 

2-Jack Mills, Griffin 

3-Keith Fields, Griffin 

4-Jamie Nicholson, Jr., Locust Grove 

5-Brandon McDaniel, Byron 

6-Randy Cornwell, Fayetteville 

7-Billy Stevenson, Locust Grove 

8-William Blair, Whitesburg 

9-Johnny Stinchcomb, Newnan 

10-Dave McWilliams, Brooks 

11-Dustin Newell, Gray 

12-Dalton Benefield, Carrollton 

13-Kayla Boswell, Winston 

14-Morgan Alexander, Locust Grove 

Fast Qualifier: Knowles (16.342 – 82.5 mph)

 

Hobby (Feature): 

1-Ryan Ray, Mableton 

2-Tim Harmon, Conyers 

3-Joe Hillman, Villa Rica 

4-Ted Willingham, McDonough 

5-Jamie Garner, Mableton 

6-Blake Harmon, Mansfield 

7-James Swanger, Whitesburg 

8-Daniel Doster, Bogart 

9-Wilson Boozer, Locust Grove 

10-John Holcomb, Griffin 

11-Phillip Wallace, Locust Grove 

12-Jordan Benefield, Carrollton 

13-Brandon Henderson, Senoia 

Fast Qualifier: Tim Harmon (16.363 – 82.6 mph)

 

Mini Stock (Feature): 

1-Shannon Etheridge, Carnesville 

2-Bo Minor, Ralph, AL 

3-Tommy Faulkner, Newnan 

4-Bobby Faulkner, Newnan 

5-Todd Brewster, Villa Rica 

6-Joshua Till, McDonough 

7-Keith Brewster, Villa Rica 

DNS:  Jamie Nicholson, Sr., Locust Grove 

Fast Qualifier: Etheridge (18.198 – 74.2 mph)

 

Share

Leave a Reply

to top