OFFICIAL RESULTS - Inaugural Winter Thaw - Saturday, March 2, 2019

OFFICIAL RESULTS – Inaugural Winter Thaw – Saturday, March 2, 2019

Official Results – Saturday, March 2, 2019 (Inaugural Winter Thaw)

Limited Late Models (Feature):

1-Dusty Jones, LaGrange 

2-John Baker, Norman Park 

3-Jacques Daniel, Cartersville 

4-Ahnna Parkhurst, Evans 

5-Glenn Morris, Fayetteville 

6-Oliver Gentry, Newnan 

7-Curtis Cline, Dallas 

8-Shane Fulcher, Thomaston 

9-Randall Powell, Oxford 

10-David Turner, Dallas 

11-Jake Traylor, LaGrange

12-Lawson Hill, Dallas 

13-Russ Ogletree, Phenix City, AL 

14-Jimmy Price, Oxford 

15-Bobbt Marler, Munford, AL 

DNS: Shane Criswell, Bowden; Chris Fennell, Temple 

Fast Qualifier: Parkhurst – 13.749 seconds/98.2 mph)

 

Crate Late Models (Feature):

1-Payton Freeman, Commerce 

2-Marty Massey, Winston 

3-Mason Massey, Douglasville 

4-Bailey Temples, McDonough 

5-Joe Williamson, Wedowee, AL 

6-Brad York, Toccoa 

7-Bobby Mills, Griffin 

8-Cody Overton, Evans 

9-Daniel Casteel, Dallas 

10-Danny Herrington, LaGrange 

11-Ty Ellis, Covington 

12-Dylan Knowles, Lannett, AL 

13-Jamie Maurice, McDonough 

14-Chris Justus, McDonough 

15-Josh Copeland, McDonough 

DNS: Dana Eiland, Phenix City, AL; Steven Bloodworth, McIntyre; Wayne Harbin, Sharpsburg; Matthew Wyatt, Eastonolee; Chris Carr, Newnan; Corey Dunn, Dublin; Travis Price, Conyers; Lee Fuller, Newnan. 

Fast Qualifier: Marty Massey – 14.251 seconds/94.7 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature):

1-Jack Mills, Griffin 

2-Kevin Bennett 

3-Wiley McDaniel, Byron 

4-Jamie Nicholson, Jr., Locust Grove 

5-Chad Atha, Loganville 

6-Donovan Singer, Phenix City, AL 

7-Jonah Bozeman, Moultrie 

8-Todd Brewster, Villa Rica 

9-Hunter Worley, Alvaton 

10-Mike Abercrombie, Jackson 

11-Tyler Hill, Nowell, AL 

12-Zack Lee, Shellman 

13-Chris Steele, Franklin 

14-Dalton Benefield, Carrollton 

15-Bubba Gorman, Phenix City, AL 

16-Dustin Newell, Gray 

17-Jordan Benefield, Carrollton 

18-Craig Scott, Bowden 

DNS: Buddy George 

Fast Qualifier: Mills – 14.623 seconds/92.3 mph)

 

Hobby (Feature):

1-Blake Harmon, Masnfield 

2-Austin Aldridge, Temple

3-Ryan Ray, Mableton 

4-Landon Degraff, Barnesville 

5-Tim Harmon, Conyers

6-Jonathan Morris, Opelika, AL 

7-Larry Bednar, Locust Grove 

8-Ben Steele, Franklin 

9-Josh Pitt, Stockbridge 

10-Tim Anderson, Carrollton 

11-Don Don Cook, Phenix City, AL 

DNS: Phillip Wallace, Locust Grove; Keith West, Powder Springs 

Fast Qualifier: Anderson *New Track Record* (15.804 seconds/85.4 mph)

 

Bomber (Feature):

1-Brandon McDaniel, Macon 

2-Shannon Stephens, Franklin 

3-Stratton Scott, Newnan 

4-Abe Chase, Valley, AL 

5-TJ Boetz, Midland 

6-Ricky Neill, Whitesburg 

7-Charlie Garrett, West Point 

8-Dustin Smith, Senoia 

DNS: HB Duke, Whitesburg 

Fast Qualifier: McDaniel – 16.585 seconds/81.3 mph)

 

Mini Stock (Feature):

1-Jamie Godbee, Carrollton 

2-Stephen Burnette, Bowden 

3-Harold Leath, Hampton 

4-Doug Smith, Carrollton 

5-Cody Lively 

6-Tommy Faulkner, Newnan 

7-Joshua Till, McDonough 

8-Evan Lancaster 

9-Russell Teal, Ranburne, AL 

Fast Qualifier: Godbee – 17.695 seconds/76.3 mph)

 

Chargers (Feature):

1-Jason Turner, McDonough 

2-Chris Storey 

3-Ritchie Grantham, Cataula 

4-Dawson Martin, Oxford 

5-Griffin Alexander, Locust Grove 

6-Dave McWilliams, Brooks 

7-Johnny Stinchcomb, Newnan 

8-Jason Faircloth, Macon 

9-Cade Pierce, Opelika, AL 

10-Chris Elliott, Lineville, AL 

11-Austin Johnson 

12-Brant Hardin, McDonough 

DNS: Joshua Allen, LaGrange; Lucas Pittman, Grantville 

Heat Winners: Stinchcomb; Turner

 

Hot Shots (Feature):

1-Clint Thornton 

2-Brian Wallace, Ranburne, AL 

3-Rick Ricks, Marietta 

4-Jayce Swint 

5-Mike Roberson, Dallas 

6-Trent Griffith, Auburn, AL 

7-Ernie Turner, Douglasville 

8-Jordan Wallace, Ranburne, AL 

9-Brandon Henderson, Senoia 

10-Albert Ussery, LaGrange 

11-David Dunn, Hogansville 

12-Paul Heitsentether, Dallas

13-Bryson Ussery, LaGrange

 

Share

Leave a Reply

to top