OFFICIAL RESULTS - May 9, 2020

OFFICIAL RESULTS – May 9, 2020

Official Results – Saturday, May 9, 2020   

 

Limited Late Models (Feature):

1-Ashton Winger, Hampton 

2-Clint Smith, Senoia 

3-Landon Bagby, Winston 

4-Rucker Orr, Newnan 

5-Maddie Crane, Meansville 

6-Russ Ogletree, Phenix City, AL 

7-Oliver Gentry, Newnan 

8-Zach Shelton, Temple 

9-Jacques Daniel, Cartersville 

10-Curtis Cline, Douglasville 

11-Jimmy Price, Oxford 

12-Marty Lunsford, Newnan 

13-Randall Powell, Oxford 

14-Shawn Cater, Carrollton 

15-Phillip Deal, Tyrone 

Fast Qualifier: Bagby (15.444 seconds / 87.4 mph)

 

Crate Late Models (Feature):

1-Dylan Knowles, Lanett, AL 

2-Bubba Pollard, Senoia 

3-Colby Darda, LaGrange 

4-Cruz Skinner, Oxford, AL 

5-Mason Massey, Concord, NC 

6-Tyler Sanders, Dublin 

7-John Harrison, Nicholson 

8-Matthew Wyatt, Eastonolee 

9-Ahnna Parkhurst, Evans 

10-McKenna Nelms, Newnan 

11-Wayne Harbin, Sharpsburg 

12-Cody Haskins, Marietta 

13-Kyler Haygood, Douglasville 

14-Ty Ellis, Covington 

15-Scott Land, Eufala, AL 

16-Travis Price, Conyers 

17-Clay Fancher, Conyers 

18-Jake Traylor, LaGrange 

19-Marty Massey, Winston 

20-Tanner Collins, Franklin 

21-Tina Johnson, Senoia 

22-Devon Stuart, Blue Ridge 

Fast Qualifier: Darda (15.757 seconds / 85.7 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature):

1-Cody Overton, Evans 

2-Wiley McDaniel, Byron 

3-Jamie Nicholson, Jr., Locust Grove 

4-Jason Turner, McDonough 

5-Griffin Alexander, Griffin 

6-Braxtin Barber, Valley, AL 

7-Benjamin Cranford, Jefferson 

8-Mike Abercrombie, Jackson 

9-Shane Payton, Newnan 

10-Briam Womack 

11-Chris McKeehan, Winder 

12-Craig Scott, Newnan 

13-Chad Kimbral, Canton 

14-Morgan Alexander, Jackson 

15-Brandon McDaniel, Macon 

16-Bailey Williams, Fayetteville 

17-Jamie Maurice, Locust Grove 

Fast Qualifier:  Scott (15.465 seconds / 87.3 mph)

 

Hobby (Feature): 

1-Landon DeGraff, Barnesville 

2-Ryan Ray, Mableton 

3-Cory Hillman, Villa Rica 

4-Brandon Conner, Douglasville 

5-Jake McTaggart, Oakland 

Fast Qualifier:  Hillman (16.562 / 81.5 mph)

 

Chargers (Feature): 

1-Connor Younginer, Stockbridge 

2-Jamie Godbee, Carrollton 

3-Carson Nichelson, Canton 

4-Rob Johnson 

5-Olivia Gentry, Newnan 

6-Will McConnell, Dallas 

7-Johnny Stinchcomb, Newnan 

8-Payton Stevenson, Locust Grove 

9-Garrett Lloyd, Jacksonville, FL 

10-Heather Lowe, Warrior, AL 

11-Mike Weed, Franklin 

12-Dawson Martin, Oxford 

13-Levi Campbell, McDonough 

14-Tavis Boetz, Midland  

DNS: Colton McMichael, Hiram; Arlis Holemon, Samantha, AL 

Fast Qualifier: Younginer (15.315 seconds / 88.1 mph)

 

Bomber (Feature): 

1-Chaz Haskins, Gray 

2-Dustin Smith, Senoia 

3-William Blair, Whitesburg 

4-Jim Jackson, Zebulon 

5-Craig Boozer, Jenkinsburg 

6-Ricky Neill, Whitesburg 

7-Larry Pierce, Griffin 

8-Timothy Smith, Senoia 

9-Curtis Turner, Brooks 

DNS: Derrick Matthews, Whitesburg; Mark Price; Tim Anderson, Carrollton 

Fast Qualifier:  Turner (17.091 seconds / 79.0 mph)

 

Mini Stock (Feature): 

1-Derrick Duggan, Lenoir City, TN 

2-Bo Minor, Ralph, AL 

3-Dan Bennett, Loganville 

4-Michael Courtney, Knoxville, TN 

5-David Brackett, Temple 

6-Cody Lively, Locust Grove 

7-Tommy Faulkner, Newnan 

8-Will Godbee, Carrollton 

9-Stephen Chunn, Orchard Hill 

10-Johsua Till, McDonough 

11-Bobby Faulkner, Newnan 

Fast Qualifier: Till (17.304 seconds / 78.0 mph)

 

Hot Shots (Feature):

1-Corey Wilson, Locust Grove 

2-Terry Merritt 

3-Justin Bentley, Tifton 

4-Ernie Turner, Douglasville 

5-Stacey Henderson, Senoia 

6-Terry Powell 

7-Billy Powell 

8-Tommy Smith, Forsyth 

9-Eli Bradley, Tifton 

10-Robert Holder, Griffin 

DNS: Steve Clifton 

Fast Qualifier:  Wilson  (19.424 seconds / 69.5 mph)

 

Share

Leave a Reply

to top