OFFICIAL RESULTS - Saturday, April 16, 2016

OFFICIAL RESULTS – Saturday, April 16, 2016

Official results from Saturday,  April 16, 2016

 

Super Late Models (Feature): 

1-Shane Clanton, Zebulon 

2-Austin Horton, Whitesburg 

3-Joe Armistead, Jr., Senoia 

4-Jason Williams, Locust Grove 

5-Ricky Williams, Fayetteville 

6-Shane Fulcher, Thomaston

7-Laddie Fulcher, Thomaston 

8-Zach Leonhardi, Cartersville 

9-Dale Thurmon, Cartersville 

10-Matt Dooley, Brooks 

11-Craig Scott, Newnan 

12-Mason Massey, Douglasville 

DNS: Clint Smith, Senoia; Lamar Haygood, Douglasville; Chad Marchman, LaGrange; Dillon Crim, Eastaboga, AL; Jody Knowles, Tyrone. 

Fast Qualifier: Clanton *New Track Record* (13.259/101.8 mph)

 

Limited Late Models (Feature): 

1-Joey Armistead, Senoia 

2-Clint Smith, Senoia 

3-Oliver Gentry, Newnan 

4-Jason Williams, Locust Grove 

5-Glenn Morris, Fayetteville 

6-Shawn Cater, Roopville 

7-Bailey Williams, Fayetteville 

8-Rucker Orr, Newnan 

9-Daniel Brewer, Powder Springs 

10-Thomas Mewborn, Greenville 

11-Clifton Moran, Carrollton 

12-Tony Kemp,  Carrollton 

13-Michael Queen, Cartersville 

DNS: Jimmy Ivester, Toccoa; Jesse Iverster, Toccoa; Clint Thompson, Newnan 

Fast Qualifier: Gentry (14.156 seconds/95.4 mph)

 

Crate Late Models (Feature):

1-Bubba Pollard, Senoia 

2-Mike Bruner, Dallas 

3-Bobby Mills, Griffin 

4-Marty Lunsford, Newnan 

5-Cody Richards, Marietta 

6-Rob Temples, McDonough 

7-Dow Kirkland, Lake Spivey 

8-Jamie Brown, Temple 

9-Wayne Harbin, Sharpsburg 

10-Matt Thompson, Powder Springs 

11-Scott Howard 

12-Jamie Maurice, McDonough 

13-Trey Wood, Newnan 

14-Bailey Temples, McDonough 

15-Dorough Bright, Newnan 

16-Chris Justus, McDonough 

17-Corey Payton, Newnan 

DNS: Matt Black, Douglasville 

Heat Race Winners: Payton & Pollard

 

B Cadet (Feature): 

1-Blant Duke, Carrollton 

2-Brandon Bright, Newnan 

3-Clyde Alexander, Locust Grove 

4-Dakota Weeks, Douglasville 

5-Parrish Duncan, Newnan 

6-Billy Stevenson, Locust Grove 

7-Bobby Arnold, Newnan 

8-Johnny Stinchcomb, Newnan 

9-Bennie Croy, McDonough 

10-Luke Pilson, Kennesaw 

11-Josh Ellington

 

Hobby Stock (Feature): 

1-Randy Cornwell, Warner-Robins 

2-H B Duke, Whitesburg 

3-Curtis Turner, Brooks   

4-Chris Steele, Franklin 

5-Gary Brand, Hogasnville 

6-Lee McElwaney, Newnan 

7-Seth Lacey, Cave Spring 

8-Chad Foster, Griffin 

9-Daniel Floyd, Marietta 

10-Mike Jenkins, Brooks 

11-John Holcomb, Griffin 

12-Ben Steele, Franklin 

DNS: Landon Bagby 

Heat Race Winners: Lacey & Duke

 

Kajun Mini Stock (Feature): 

1-JJ Garrett, Monroe 

2-Mike Rominger, Montevallo, AL 

3-Michael Courtney, Powell, TN 

4-Jamie Rowan, Altoona, AL 

5-Jason Gilliam 

6-Tim Seals, Maylene, AL 

7-Bo Chambers, Griffin 

8-Jamie Nicholson, Locust Grove 

9-Keith West, Mableton 

10-James Nicholson, Sr., Locust Grove 

11-Mike Younginer, Stockbridge 

12-Heath Brewster, Bremen 

13-Dan Bennett, Loganville 

14-Charlie Monistere, Ponchatowa, LA 

15-Jo Jo Morgan, Attalla, AL 

16-Marc Leath, Griffin 

17-Dustin Hallbrooks, Christiana, TN 

18-Kevin Tullis, Commerce 

19-Dustin Stephens 

DNS: Mike Herman, Bremen; Todd Brewster, Villa Rica 

Heat Race Winners: Bennett; Garrett; Monistere

 

Bomber (Feature): 

1-James Swanger, Whitesburg 

2-Tim Harmon, Conyers 

3-Blake Harmon, Mansfield 

4-Wilson Boozer, Locust Grove 

5-Winford Minix, Senoia 

6-Keaton Koffman 

7-Mike Nelms, Newnan 

8-Brent Harmon, Mansfield 

9-Shane Tidwell, Whitesburg 

10-Ted Willingham, McDonough 

11-George Purgason, Hogasnville 

12-Jim Jackson, Zebulon 

13-Bruce Tidwell, Douglasvile 

14-Michael Couch, Senoia 

15-Jody Buckner, Valley, AL 

16-Ricky Neill, Whitesburg 

Heat Race Winners: Swanger & Blake Harmon   

 

Share

Leave a Reply

to top