OFFICIAL RESULTS - Saturday, June 13, 2020

OFFICIAL RESULTS – Saturday, June 13, 2020

Official Results – Saturday, June 13, 2020   

 

Limited Late Models (Feature):

1-Dennis Hale, LaGrange 

2-Clint Smith, Senoia 

3-Oliver Gentry, Newnan 

4-Landon Bagby, Winston 

5-Rucker Orr, Newnan 

6-Russ Ogletree, Phenix City, AL 

7-Glenn Morris, Fayetteville 

8-Aubrey Merritt, Whitesburg 

9-Dow Kirkland, Lake Spivey 

10-Jimmy Price, Oxford 

11-Curtis Kline, Dallas 

DNS: Josh Nolff, Sharpsburg 

Fast Qualifier: Orr (15.878 seconds / 85.0 mph)

 

Crate Late Models (Feature):

1-Rodney Martin, Cartersville

2-Jody Knowles, Tyrone 

3-Tanner Collins, Franklin 

4-Dusty Jones, LaGrange 

5-Cody Haskins, Marietta 

6-Matthew Wyatt, Eastonolee 

7-Ricky Culpepper, Hamilton 

8-Marty Massey, Winston 

9-Ahnna Parkhurst, Evans 

10-Wayne Harbin, Sharpsburg 

11-Lamar Haygood, Douglasville 

12-Travis Price, Conyers 

13-McKenna Nelms, Newnan 

14-Lance Finn, Flowery Branch

15-Larry Waters, Cumming 

16-Jordan Benefield, Carrollton 

17-Jamie Maurice, Forsyth 

18-Tina Johnson, Senoia 

19-Dylan Knowles, Lannett, AL 

20-Michael Page, Douglasville 

21-Blant Duke, Whitesburg 

22-Jimmy Thomas, Phenix City, AL 

23-Tod Darda, LaGrange 

Fast Qualifier: Culpepper  (15.815 seconds / 85.4 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature):

1-Booger Brooks, Chatsworth 

2-Cody Overton, Evans 

3-Wiley McDaniel, Byron 

4-Chris Hough, Calhoun 

5-Sawyer Tinker, Ringgold 

6-Chris McKeehan, Winder 

7-Jamie Nicholson, Jr, Locust Grove 

8-Braxton Barber, Valley, AL 

9-Matthew Knight, Villa Rica 

10-Jason Turner, McDonough 

11-Colten Jackson, Chatsworth 

12-Ryan Knight, Villa Rica 

13-Griffin Alexander, Locust Grove 

14-Brock Love, Wellington, AL 

15-Brandon McDaniel, Macon 

16-Craig Scott, Woodbury 

17-Shane Payton, Newnan 

18-Mike Abercrombie, Jackson 

19-Bailey Williams, Fayetteville 

20-Morgan Alexander, Locust Grove 

21-Chris Lovett, Brunswick 

22-Chad Kimbral, Canton 

23-Taylor Cole, Cartersville 

24-Jack Mills, Griffin 

DNQ: Jeff Norrell, Macon; Parrish Duncan, Newnan; John Strickland, Jackson; Dalton Benefield, Carrollton 

B-Main Winner: Craig Scott 

Fast Qualifier: Colten Jackson  (16.000 seconds / 84.4 mph)

 

Chargers (Feature): 

1-Oliva Gentry, Newnan 

2-Mike Weed, Franklin 

3-Dawson Martin, Oxford 

4-Jamie Godbee, Crrollton 

5-Will McConnell, Dallas 

6-Payton Stevenson, Locust Grove 

7-Peter Petropoulus, Jefferson 

8-Brant Hardin, McDonough 

9-Cody Lively, Locust Grove 

10-Shane Tidwell, Whitesburg 

11-Kelly Donnell, Carrollton 

12-David Martin, Oxford 

13-Joshua Till, McDonough 

14-Jonathan Flourney, Moreland 

15-Jack Smith, McDonough 

16-Justin Clark, Monticello 

DNS: Jimmy Baxter, Jr., Newnan 

Fast Qualifier: Stevenson (16.327 seconds / 82.7 mph)

 

Hobby (Feature): 

1-Chris Steele, Franklin 

2-James Swanger, Whitesburg 

3-Tim Harmon, Mansfield 

4-TJ Joiner, Lithia Springs 

5-Landon DeGraff, Barnesville 

6-Junior Hardy, Covington 

7-Michael Thomas, Whitesburg 

8-Michael Couch, Senoia 

Fast Qualifier:  Steele  (16.632 / 81.1 mph)

 

Bomber (Feature): 

1-Dustin Smith, Senoia 

2-William Blair, Whitesburg 

3-Derrick Matthews, Whitesburg 

4-Curtis Turner, Brooks 

5-Craig Boozer, Jenkinsburg 

6-Jim Jackson, Zebulon 

7-David Jackson, Whitesburg 

8-TJ Boetz, Midland 

9-Joey Ward, Newnan 

DNS: Ricky Neill, Whitesburg   

Fast Qualifier: Turner (17.396 seconds / 77.6 mph)

 

Mini Stock (Feature): 

1-David Brackett, Temple 

2-Justin Brackett, Temple 

3-Stephen Chunn, Orchard Hill 

4-Dan Benett, Loganville 

5-Devin Benton, Franklin 

6-Mark Newton, Hampton 

7-Tommy Faulkner, Newnan 

8-Bobby Faulkner, Newnan 

Fast Qualifier: Newton (18.067 seconds / 74.7 mph)

 

Hot Shots (Feature):

1-Tommy Smith, Forsyth 

2-Hunter Mowers, LaGrange 

3-Stacey Henderson, Senoia 

4-Tyler Roberts, Woodstock 

DQ: Rick Ricks, Marietta

 

Share

Leave a Reply

to top