OFFICIAL RESULTS - Saturday, June 2, 2018 (Summer Sizzler 2018)

OFFICIAL RESULTS – Saturday, June 2, 2018 (Summer Sizzler 2018)

Official Results – Saturday, June 2, 2018

 

Limited Late Models (Feature):

1-Ronnie Johnson, Chattanooga, TN 

2-Joey Armistead, Senoia 

3-P.L. Williams, Dublin 

4-Glenn Morris, Fayetteville 

5-Darren Porter 

6-Thomas Mewborn, Greenville 

7-Cory Hillman, Douglasville 

8-Matt Dooley, Brooks 

9-Chris Carr, Newnan 

10-Russ Ogletree, Phenix City, AL 

11-Bailey Williams, Fayetteville

12-Joseph Brown, Columbus 

13-Dennis Hale, LaGrange 

14-Matthew Knight, Villa Rica 

15-Mark Knight, Villa Rica 

16-Dana Eiland, Salem, AL  

Fast Qualifier: Armistead (14.658 seconds – 92.1 mph)

 

Crate Late Models (Feature): 

1-Dusty Jones, LaGrange 

2-Chase Edge, Penton, AL 

3-Joshua Bishop, Statesboro 

4-Chas Haskins, Gray 

5-Marty Massey, Winston 

6-Caleb Gay 

7-Jamie Maurice, McDonough 

8-Kenneth Limerick, Warner Robbins 

9-Dennis Lykins, Jr., Sharpsburg 

10-Will Herrington, Cochran 

11-Tina Johnson, Senoia 

12-Andrew Cole, Hartwell 

13-Michael Turner, Dallas 

14-Matthew Wyatt, Eastonollee 

15-Lark Haskins, Gray 

16-Colby Darda, LaGrange 

17-Jason Turner, McDonough 

18-Dow Kirkland, Lake Spivey

Fast Qualifier: Jones (14.517 seconds – 93.0 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature): 

1-Jimmy Thomas, Phenix City, AL 

2-Monte Vaughn, Lizella 

3-Austin Scarboro, Swainsboro 

4-Jason Williams. Locust Grove 

5-Cory Compton, Macon 

6-Daniel Bailey, Sylvester 

7-McKenna Nelms, Newnan 

8-Jeff Norrell, Macon 

9-Jamie Holt, Heflin, AL 

10-Jamie Nicholson, Jr., Locust Grove 

11-Randy Cornwell, Fayetteville 

12-Dylan Knowles, Lannett, AL 

13-Wiley McDaniel, Byron 

14-Shannon Graham 

15-Tyler Sanders, Dublin 

16-Dave McWilliams, Brooks 

17-Justin Thornton, Columbus 

18-Keith McGuire 

19-Chris Steele, Franklin 

20-Dustin Newell, Gray 

21-Bobby Arnold, Newnan 

22-Curtis Turner, Brooks 

23-Craig Scott, Newnan 

24-Brandon McDaniel, Byron 

 

Last Chace Qualifier #1:

1-Arnold 

2-Thornton 

3-Holt 

4-JC Drawhorn 

5-Morgan Alexander, Locust Grove 

6-Shane Payton, Newnan 

7-Chris Arnett, Lannett, AL 

8-Brandon Bright, Newnan 

9-Ted Minnix, McDonough 

10-William Blair, Whitesburg 

DNS: Richard Dale, Winston; Jake Traylor, LaGrange 

 

Last Chance Qualifier #2: 

1-Steele 

2-Wiley McDaniel 

3-Nicholson, Jr. 

4-Keith Fields, Griffin 

5-Logan Tanner, Rockledge 

6-Tanner Collins, Franklin 

7-Blake Martin, Cochran 

8-Colby Graves, Covington 

9-Johnny Stinchcomb, Newnan 

10-Blant Duke, Whitesburg 

11-Kayla Boswell, Winston 

DNS: Jeff Robinson, Hampton 

 

Fast Qualifier: Nelms (15.257 seconds – 88.5 mph)

 

Hobby (Feature):

1-Keith West, Powder Springs 

2-Sam Carter, Covington 

3-Ted Willingham, McDonough 

4-Ben Steele, Franklin 

5-Phillip Wallace, Locoust Grove 

6-James Swanger, Whitesburg 

7-Tim Harmon, Conyers 

8-Bryan Renfroe, Salem, AL  

9-Brandon Jones, Newnan 

10-Jamie Garner, Mableton 

DNS: Josh Pitt, Stockbridge; Dalton Benefield, Carrollton 

Fast Qualifier: Steele (16.316 seconds – 82.7 mph)

 

Bomber (Feature):

1-Dorough Bright, Newnan 

2-Scott Amoson, Newnan 

3-Michael Thomas, Whitesburg 

4-Mike Nelms, Newnan 

5-Carley Arnett, Lannett, AL 

6-Christy Matthews, Griffin 

7-Ricky Neill, Whitesburg 

8-Ricky Henderson, Gray 

9-Larry Pierce, Griffin 

10-Scott Stratton, Newnan 

11-Abe Chase, Valley, AL 

DNS: Vern Miller, Newnan; John Holder, Milner 

Fast Qualifier: Bright (17.090 seconds – 79.0 mph)

 

Mini (Feature):

1-Tommy Faulkner, Newnan 

2-Tyler Waits, Fairburn 

3-Jamie Nicholson, Sr., Locust Grove 

4-Bob Faulkner, Newnan 

5-Josh Till, McDonough 

Fast Qualifier: T Faulkner (19.254 seconds – 70.1 mph)

 

Hot Shot (Feature):

1-Josh Allen, Five Points, AL 

2-Michael Follmer, Canton 

3-Stacey Henderson, Senoia 

4-Joseph Collins, Salem, AL 

5-Nathan Farrow, LaGrange 

6-Larken Stephens 

7-Dean Williams, Lannett, AL 

8-Cale Burford, Milner 

9-Ernest Turner, Douglasville

 

Share

Leave a Reply

to top