OFFICIAL RESULTS - Saturday, June 20, 2020

OFFICIAL RESULTS – Saturday, June 20, 2020

Official Results – Saturday, June 20, 2020   

 

Limited Late Models (Feature):

1-Landon Bagby, Winston 

2-Chaz Haskins, Gray 

3-Marty Lunsford, Newnan 

4-Thomas Mewborn, Greenville 

5-Dennis Hale, LaGrange 

6-Glenn Morris, Fayetteville 

7-Jacques Daniel, Cartersville 

8-Rucker Orr, Newnan 

9-Lawson Hill, Dallas 

10-Jimmy Price, Oxford 

11-Shawn Cater, Carrollton 

DNS: Mike Bruner, Jr., Dallas; Joshua Nolff, Sharpsburg 

Fast Qualifier: Bagby  (16.072 seconds / 84.0 mph)

 

Crate Late Models (Feature):

1-Bubba Pollard, Senoia 

2-Dylan Knowles, Lannett, AL 

3-Ricky Culpepper, Hamilton 

4-Wayne Harbin, Sharpsburg 

5-Marty Massey, Winston 

6-Cody Haskins, Marietta 

7-Kyler Haygood, Douglasville 

8-Dusty Jones, LaGrange 

9-Dustin Elliott, Pine Mountain 

10-McKenna Nelms, Newnan 

11-Jordan Benefield, Carrollton 

12-Tina Johnson, Senoia 

13-Ryan Crane, Panama City, FL 

DNS: Travis Price, Conyers 

Fast Qualifier: Pollard  (15.787 seconds / 85.6 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature):

1-Cory Compton, Gray 

2-Morgan Alexander, Locust Grove 

3-Lee Gray, Rossville 

4-Matthew Knight, Villa Rica 

5-Bobby Arnold, Newnan 

6-Mike Abercrombie, Jackson

7-Rod Roberts, Danielsville 

8-Jeff Norell, Macon 

9-Shane Payton, Newnan 

10-Craig Scott, Woodbury 

11-Jason Turner, McDonough 

12-Sam Moore, Coumbus 

13-Petey Cochran, Dallas 

14-Tyler Peavey, Douglasville 

15-Bailey Williams, Fayetteville 

16-Jason Williams, Locust Grove 

Fast Qualifier: Compton  (15.795 seconds / 85.5 mph)

 

Chargers (Feature): 

1-Connor Younginer, Locust Grove 

2-Mike Weed, Franklin 

3-Andrew Moody, Temple 

4-Jamie Godbee, Carrollton 

5-Johnny Stinchcomb, Newnan 

6-Shane Tidwell, Whitesburg 

7-Payton Stevenson, Locust Grove 

8-Jonathan Flourney, Moreland 

9-Kelly Donnell, Carrollton 

10-David Martin, Oxford 

11-Nathan Pierson, Sharpsburg 

12-Landon Frix, Newnan 

13-Jim Droskinis, Newnan 

14-Jack Smith, McDonough 

15-Russell Teal, Ranburne, AL 

DNS: Joshua Till, McDonough; Jimmy Baxter, Jr., Newnan 

Fast Qualifier: Stevenson (16.164 seconds / 83.5 mph)

 

Hobby (Feature): 

1-James Swanger, Whitesburg 

2-Tim Harmon, Mansfield 

3-Landon DeGraff, Barnesville 

4-Blake Harmon, Mansfield 

5-Michael Thomas, Whitesburg 

6-Cory Potts, Newnan 

7-Keith West, Powder Springs 

DNS: Ben Wells, Milner 

Fast Qualifier:  Swanger  (15.927 / 84.7 mph)

 

Bomber (Feature): 

1-William Blair, Whitesburg 

2-Dustin Smith, Senoia 

3-Blant Duke, Whitesburg 

4-David Jackson, Whitesburg 

5-Craig Boozer, Jenkinsburg 

6-Jim Jackson, Zebulon 

7-Ricky Neill, Whitesburg 

8-Derrick Matthews, Whitesburg   

Fast Qualifier: Blair (17.295 seconds / 78.0 mph)

 

Mini Stock (Feature): 

1-Jeff Dean, Helena, AL 

2-David Brackett, Temple 

3-Tommy Faulkner, Newnan 

4-Brandon Henderson, Senoia 

5-Bobby Faulkner, Newnan 

6-Justin Brackett, Temple 

7-Stephen Chunn, Orchard Hill 

8-Shannon Etheridge, Royston 

DNS: Cale Burford, Milner 

Fast Qualifier: Etheridge  (18.487 seconds / 73.0 mph)

 

Hot Shots (Feature):

1-Rick Ricks, Marietta 

2-Cory Wilson, Locust Grove 

3-Tommy Smith, Forsyth 

4-Shannon Stephens, Franklin 

5-Eli Bradley, Tifton 

6-Ernie Turner, Douglasville 

7-Jordan Tillery 

8-Dana Thrower, Grantville 

9-Spencer Huth, Silver Creek 

10-Cory Greene, Griffin 

11-Stacey Henderson, Senoia 

12-Steve Clinton 

DNS: Jonathan Sanford,  Rockmart 

Fast Qualifier: Wilson (19.653 / 68.7 mph)

 

Share

Leave a Reply

to top