OFFICIAL RESULTS - Saturday, March 9, 2019

OFFICIAL RESULTS – Saturday, March 9, 2019

Official Results – Saturday, March 9, 2019

 

Super Late Models (Feature): 

1-Zach Leonhardi, Cartersville 

2-Shane Fulcher, Thomaston 

3-Shane Clanton, Zebulon 

4-Johnny Cloer, Chatsworth 

5-Dalton Polston, Lithia Springs 

6-Mason Massey, Douglasville 

7-Ricky Williams, Fayetteville 

Fast Qualifier: Leonhardi – 15,685 seconds/85.5 mph

 

Limited Late Models (Feature):

1-Dusty Jones, LaGrange 

2-Jake Traylor, LaGrange 

3-Glenn Morris, Fayetteville 

4-Randall Powell, Oxford 

5-Jimmy Price, Oxford 

6-Drew Collins, Auburn 

7-Jacques Daniel, Cartersville 

8-Dustin Elliott, Pine Mountain 

9-Chris Hill

10-Curtis Cline, Dallas 

11-Bob Johnson, Loganville 

DNS: Shane Criswell, Bowden 

Fast Qualifier: Jones – 15.851 seconds/85.2 mph

 

Crate Late Models (Feature):

1-Payton Freeman, Commerce 

2-Jamie Maurice, McDonough 

3-Bobby Mills, Griffin 

4-Phillip Deal, Tyrone 

5-Tanner Collins, Franklin 

6-Dow Kirkland, Lake Spivey 

7-Colby Darda, LaGrange 

8-Morgan Alexander, Jackson 

9-Corey Payton, Newnan 

10-Travis Price, Conyers 

11-Lee Fuller, Newnan 

12-Joe Williamson, Wedowee, AL 

13-Logan Palmer, Acworth 

14-Matthew Wyatt, Eastonolee 

15-Dan Eiland, Phenix City, AL 

16-Bailey Temples, McDonough 

17-Marty Massey, Winston 

18-Ty Ellis, Covington 

DNS: Blant Duke, Whitesburg 

Fast Qualifier: Freeman – 15.730 seconds/85.8 mph

 

Late Model Sportsman (Feature):

1-Dylan Knowles, Lannett, AL 

2-Jamie Nicholson, Jr., Locust Grove 

3-McKenna Nelms, Newnan 

4-Craig Scott, Bowden 

5-Jason Turner, McDonough 

6-Jack Mills, Griffin 

7-Jordan Benefield, Carrollton 

8-Todd Brewster, Villa Rica 

9-Sam Carter, Covington 

10-Billy Stevenson, Locust Grove 

11-Tyler Hill, Nowell, AL 

12-Rickey Payton, Newnan 

13-Dalton Benefield, Carrollton 

DNS: Parris Simmons, Baldwin 

Fast Qualifier: Stevenson – 14.505 seconds/93.1 mph

 

Hobby (Feature):

1-Landon Degraff, Barnesville 

2-Tim Harmon, Conyers 

3-Ben Wells, Milner 

4-Larry Bednar, Locust Grove 

5-TJ Boetz, Midland 

6-Daniel Jackson 

7-Larry Drawhorn, Macon 

8-Ryan Ray, Mableton 

9-Blake Harmon, Mansfield 

10-Wilson Boozer, Jenkinsburg 

11-Keith West, Powder Springs 

Fast Qualifier: Ray – 15.731 seconds/85.8 mph

 

Mini Stock (Feature):

1-Tommy Faulkner, Newnan 

2-Lee Hutchinson, Montgomery, AL 

3-Jamie Godbee, Carrollton 

4-Clint Thornton

5-Doug Smith, Carrollton 

6-Carl Shelton 

7-Cody Lively, Locust Grove 

8-Brandon Henderson, Senoia 

9-Bob Faulkner, Newnan 

10-Harold Leath, Hampton 

11-Russell Teal, Ranburne, AL 

12-Billy Tidwell, Montevello, AL

DNS: Tavis Harris, Palmetto; Douglas Pointer; Joshua Till, McDonough 

Fast Qualifier: Till – 17.375 seconds/77.7 mph

 

Chargers (Feature):

1-Brandon Bright, Newnan 

2-Johnny Stinchcomb, Newnan 

3-Dave McWilliams, Brooks 

4-Griffin Alexander, Locust Grove 

5-Dawson Martin, Oxford

6-JJ Drawhorn, Macon 

7-Lucas Pittman, Grantville 

8-Chad Atha, Loganville 

DNS: JC Mattox, Griffin 

Heat Winner: Atha

 

Share

Leave a Reply

to top