OFFICIAL RESULTS - Saturday, May 30, 2020

OFFICIAL RESULTS – Saturday, May 30, 2020

Official Results – Saturday, May 30, 2020  

 

Limited Late Models (Feature):

1-Rucker Orr, Newnan 

2-Oliver Gentry, Newnan 

3-Glenn Morris, Fayetteville 

4-Curtis Kline, Dallas 

5-John Baker, Norman Park

6-Thomas Mewborn, Greenville 

7-Justin Shipley, Douglasville  

8-Andy Morris, Canton 

9-Jonah Bozeman, Moultrie 

10-Randall Powell, Oxford 

11-Chance Seary, Moultrie 

12-Tom Watson, Kennesaw 

13-Jamie Carr, LaGrange 

14-Landon Bagby, Winston 

15-Tate McCullom, Douglasville 

16-Marty Lunsford, Newnan 

17-Chris Fennell, Dallas 

18-Jimmy Price, Oxford 

DNS: Jacques Daniel, Cartersville 

Fast Qualifier: Orr (14.412 seconds / 93.7 mph)

 

Crate Late Models (Feature):

1-Michael Page, Douglasville 

2-Jordy Nipper, Gray 

3-Will Roland, Jasper 

4-Tanner Collins, Franklin 

5-Colby Darda, LaGrange 

6-Jake Rainey, Powder Springs 

7-Blant Duke, Whitesburg 

8-Dustin Elliott, Pine Mountain 

9-Jimmy Thomas, Phenix City, AL 

10-Jake Traylor, LaGrange 

11-Josh Copeland, McDonough 

12-Logan Palmer, Acworth 

13-Wayne Harbin, Sharpsburg 

14-McKenna Nelms, Newnan 

15-Kyler Haygood, Douglasville 

16-Lavon Sparks, Phenix City, AL 

17-Marty Massey, Winston 

18-Travis Price, Conyers 

19-Danny Richardson, Marietta 

20-Tim Clark, Kennesaw 

21-Jason Faircloth, Gray 

22-Tina Johnson, Senoia 

23-Cody Haskins, Marietta 

DNS: Chris Justus, McDonough 

Fast Qualifier: Page (15.008 seconds / 89.9 mph)

 

Late Model Sportsman (Feature):

1-Wiley McDaniel, Byron 

2-Chris McKeehan, Winder 

3-Dalton Benefield, Carrollton 

4-Taylor Cole, Cartersville 

5-Craig Scott, Moreland 

6-Jamie Nicholson, Jr, Locust Grove 

7-Shane Payton, Newnan 

8-Rob Johnson, Kennesaw 

9-Josh Turner, McDonough 

10-Morgan Alexander, Locust Grove 

11-John Land, Cartersville 

12-Ricky Payton, Newnan 

13-Stevie Brannon, Cumming 

14-Steven Bryant, Moultrie 

15-Braxton Barber, Valley, AL 

16-Bailey Williams, Fayetteville 

17-Caden Walston, Chatsworth 

18-Brandon McDaniel, Macon 

19-Jack Mills, Griffin 

20-Jeff Norrell, Macon 

21-Todd Brewster, Villa Rica 

22-Ridge McCoy, Sandersville 

23-John Strickland, Jackson 

DNS:  Billy Stevenson, Locust Grove; Jamie Maurice, Forsyth; Bobby Arnold, Newnan; Parrish Duncan, Newnan 

Fast Qualifier: Wiley McDaniel (14.987 seconds / 90.1 mph)

 

Chargers (Feature): 

1-Payton Stevenson, Locust Grove

2-Oliva Gentry, Newnan 

3-Johnny Stinchcomb, Newnan 

4-Nathan Farrow, LaGrange 

5-Kyle Gilbert, Jasper 

6-Lucas Pittman, Grantville 

7-Cody Lively, Locust Grove 

8-Jamie Godbee, Carrollton 

9-Kelly Donnell, Carrollton 

10-Kenneth Graves, Covington 

11-Jonathan Flourney, Moreland 

12-Landon Frix, Newnan 

13-Conner Younginer, Locust Grove 

14-Jimmy Baxter, Jr., Newnan 

15-Brant Hardin, McDonough 

DNS: Jack Smith, McDonough 

Fast Qualifier: Younginer  **New Track Record** (14.206 seconds / 95.1 mph)

 

Hobby (Feature): 

1-TJ Joiner, Lithia Springs 

2-Keith West Powder Springs 

3-Michael Thomas, Whitesburg 

4-H B Duke, Whitesburg 

5-Chris Steele, Franklin 

6-James Swanger, Whitesburg 

DNS: Cory Potts, Newnan; Michael Couch, Senoia 

Fast Qualifier:  Joiner  (15.706 / 85.9 mph)

 

Bomber (Feature): 

1-Dustin Smith, Senoia 

2-William Blair, Whitesburg 

3-Derrick Matthews, Whitesburg 

4-Jim Jackson, Zebulon 

5-Joey Ward, Newnan 

6-David Jackson, Whitesburg 

7-Craig Boozer, Jenkinsburg   

Fast Qualifier: Boozer (18.074 seconds / 74.7 mph)

 

Mini Stock (Feature): 

1-David Brackett, Temple 

2-Lonnie Patterson, Sharpsburg 

3-Jamie Pritchett, Canton 

4-Tommy Faulkner, Newnan 

5-Brian Shoemaker, Roopville 

6-Justin Brackett, Temple 

7-Mikey Hardy, Newnan 

DNS: Stephen Chunn, Orchard Hill; John Hayes, Jackson; Travis Harris, Palmetto 

Fast Qualifier: David Brackett (17.162 seconds / 78.7 mph)

 

Hot Shots (Feature):

1-Rick Ricks, Marietta 

2-Jason Young, Jasper 

3-James Drummond, Resard 

4-Cory Wilson, Locust Grove 

5-Ernie Turner, Douglasville 

6-Tommy Smith, Forsyth 

7-Brandon Henderson, Senoia 

8-Paul Heitsenrether, Dallas 

9-Spencer Huth, Silver Creek 

10-Jacob Gibson, Senoia 

11-Shannon Stephens, Franklin 

12-Johnathan Nelson, Marietta 

DNS:  Jonathan Sanford, Rockmart; Shawn Harper, White 

Fast Qualifier:  Ricks **New Track Record**  (18.591 seconds / 72.6 mph)

 

Share

Leave a Reply

to top