OFFICIAL RESULTS SUMMER NATIONALS VI - August 21 and 22, 2015

OFFICIAL RESULTS SUMMER NATIONALS VI – August 21 and 22, 2015

Official results from Saturday, August 22, 2015
USCS Sprint Cars (Feature):

1-Danny Martin Jr., Sarasota, FL

2-Eric Riggins Jr., Charlotte, NC

3-Nick Snyder, Marco Island, FL

4-Morgan Turpen, Cordova, TN

5-A.J. Maddox, Brandon, FL

6-Kyle Amerson, Montgomery, AL

7-Brandon McLain, Indian Trail, NC

8-Curt Terrell, Bartlett, TN

9-Terry Gray, Bartlett, TN

10-Shawn Dancer, Lima, OH

11-Brian Thomas, Pendergrass, GA

12-Jeff Willingham, Ripley, MS

13-Bob Auld, Largo, FL

14-Joe Larkin, Suwanee, GA

15-Andy McElhannon, Nesbit, MS

16-Johnny Bridges, Cherryville, NC

17-Lance Hester, Wetumpka, AL

DNS: Jay Dunham, Grovetown, GA

 
Super Late Models (Feature):

1-Austin Smith, Cedartown

2-Clint Smith, Senoia

3-Ashton Winger, Senoia

4-Ricky Williams, Fayetteville

5-Shane Fukcher, Thomaston

6-Matt Dooley, Brooks

7-Glenn Morris, Fayetteville

8-Lamar Haygood, Douglasville

9-Richie Williams, Faeyetteville

10-Jason Hiett, Mumford, AL

11-Joey Armistead, Senoia

12-Jamie Carr, LaGrange

13-Dana Eiland, Salem, AL

14-Thomas Mewborn, Greenville

15-Jim Harrah, Fayettville

DNS: Joe Armistead, Jr., Senoia; Laddie Fulcher, Thomaston

Fast Qualifier: Austin Smith (13.581/99.4 mph) *new track SLM track record*

 
USCS 600 Mini Sprints (Feature):

1-Bobby Zaiontz, Columbus, MS

2-Brandon Taylor, Cumming, GA

3-Bob Trapino, Alpharetta, GA

4-Tommy Thompson, Ten Mile, TN

5-Michael Barton, Castalian Springs, MS

6-Chris Huffman, Harlem, GA

7-Shane Werner, McDonough, GA

8-Remeno Loyal, Snellville, GA

9-Shaun Fitzgerald, Powder Springs, GA

DNS: Aubrey Black Jr., Trenton, GA; Kyle Amerson, Montgomery, AL

 
B Cadet (Feature):

1-Blant Duke, Whitesburg

2-Joseph Brown, Columbus

3-Parrish Duncan, Newnan

4-Brandon Pijnenburg, Five Points, AL

5-Cindy Anderson, Concord

6-David Burtz, Canton

7-Drew Larson, Breman

8-Bennie Croy, McDonough

9-Johnny Stinchcomb, Newnan

10-Brian Womack, Villa Rica

11-Josh Copeland, McDonough

12-Bailey Temples, McDonough

DNS: Kevin Betsill, Locust Grove

 
Hobby Stock (Feature):

1-Ben Wells, Milner

2-Tyler Williams, Silver Creek

3-Lee McElwaney, Newnan

4-Dustin Smith, Carrollton

5-Austin Smith, Rome

6-Landon Bagby, Lithia Springs

7-Chris Steele, Franklin

8-Ben Steele

9-Josh Allen, Atlanta

10-Kenneth Pendley, Acworth

11-Andrew Moody, Douglasville

12-Joe Dixon, Monroe

13-Jerry Scott, Douglsville

14-Ryan Ray, Mableton

15-Joe Trantham, Acworth

16-Dalton Polston, Austell

DNS: Michael Follmer, Woodstock

 
Bomber (Feature):

1-Blant Duke, Whitesburg

2-Paul Walters, Valley, AL

3-Tim Harmon, Conyers

4-Winford Minix, Senoia

5-Blake Harmon, Mansfield

6-Brent Harmon, Mansfield

7-Dustin Smith, Carrollton

8-James Swanger, Whitesburg

9-Michael Couch, Senoia

10-Chris Holt, Senoia

DNS: Bobby Arnold, Newnan

 

 

Official results from Friday, August 21, 2015
USCS Sprint Cars (Feature):

1-Eric Riggins Jr., Charlotte, NC

2-Nick Snyder, Marco Island, FL

3-Curt Terrell, Bartlett, TN

4-Johnny Bridges, Cherryville, NC

5-Andy McElhannon, Nesbit, MS

6-Shawn Dancer, Lima, OH

7-Morgan Turpen, Cordova, TN

8-Danny Martin Jr., Sarasota, FL

9-Kyle Amerson, Montgomery, AL

10-Terry Gray, Bartlett, TN

11-A.J. Maddox, Brandon, FL

12-Brian Thomas, Pendergrass, GA

13-Brandon McLain, Indian Trail, NC

14-Jeff Willingham, Ripley, MS

15-Lance Hester, Wetumpka, AL

16-Joe Larkin, Suwanee, GA

17-Bob Auld, Largo, FL

 
Limited Late Models (Feature):

1-Tod Darda, LaGrange

2-Clint Smith, Senoia

3-Joey Armistead, Senoia

4-Austin Horton, Grantville

5-Glenn Morris, Fayetteville

6-Marcus Caswell, Newnan

7-Brandon Bright, Newnan

8-Richie Williams, Faeyetteville

9-Clifton Moran, Carrollton

10-Chris Fennel, Temple

11-Mark Knight, Villa Rica

12-Chris Carr, Newnan

 
USCS 600 Mini Sprints (Feature):

1-Remeno Loyal, Snellville, GA

2-Bobby Zaiontz, Columbus, MS

3-Brandon Taylor, Cumming, GA

4-Kyle Amerson, Montgomery, AL

5-Shane Werner, McDonough, GA

6-Bob Trapino, Alpharetta, GA

7-Aubrey Black Jr., Trenton, GA

8-Michael Barton, Castalian Springs, TN

DNS: Mike Magic, Winder, GA

 
B Cadet (Feature):

1-Joseph Brown, Columbus

2-Parrish Duncan, Newnan

3-Blant Duke, Whitesburg

4-Andy Morris, Canton

5-Brian Womack, Villa Rica

6-Cindy Anderson, Concord

7-Johnny Stinchcomb, Newnan

8-Jamie Maurice, McDonough

9-Corey Hillman, Douglasville

10-Calvin Pike, West Point

11-Benny Croy, McDonough

 
Hobby Stock (Feature):

1-Ben Wells, Milner

2-Josh Allen, Atlanta

3-Marcus Caswell, Newnan

4-Dalton Polston, Austell

5-Sam Carter, Covington

6-Lee McElwaney, Newnan

7-Clyde Alexander, Locust Grove

8-Landon Bagby, Lithia Springs

9-Butch Shepard, Acworth

10-Austin Smith, Rome

 
Mini Stock (Feature):

1-Bo Chambers, Griffin

2-Robert Caldwell, Senoia

3-Jamie Nicholson, Jr., Locust Grove

4-Jamie Nicholson, Sr., Locust Grove

5-Jamie Godbee, Carrollton

6-Darrin Parrot, Sharpsburg

 

Share

Leave a Reply

to top